რას გულისხმობს უდანაშაულობის (არაბრალეულობის) პრეზუმფცია?
საქართველოს კონსტიტუციის 31-ე მუხლის მე-5 პუნქტი განამტკიცებს უდანაშაულობის პრეზუმფციის პრინციპს, კერძოდ, აღნიშნული ნორმის თანახმად:
ადამიანი უდანაშაულოდ ითვლება, ვიდრე მისი დამნაშავეობა არ დამტკიცდება კანონით დადგენილი წესით, კანონიერ ძალაში შესული სასამართლოს გამამტყუნებელი განაჩენით.
უდანაშაულობის პრეზუმფცია მოქმედებს სისხლის სამართლის საქმისწარმოების მთელი პროცესის განმავლობაში. უდანაშაულობის პრეზუმფცია ასევე ავალდებულებს სასამართლოსაც, რომ წინასწარი დასკვნების გაკეთებისაგან თავი შეიკავოს, რადგან პირის ბრალეულობა დამტკიცებული უნდა იყოს ბრალდების მხარის მიერ და ყოველგვარი ეჭვი გადაწყდება ბრალდებულის სასარგებლოდ.
საქართველოს კონსტიტუციის 31-ე მუხლის მე-5 პუნქტით:
სასამართლო მიუთითებს, რომ უდანაშაულობის (არაბრალეულობის) პრეზუმფცია წარმოადგენს სისხლის სამართლის სახელმძღვანელო პრინციპს, რომელიც, მათ შორის, გულისხმობს, ყველას მოექცნენ იმ დაშვებით, რომ ის უდანაშაულოა მანამ, ვიდრე ჯეროვანი პროცედურის გავლით, სასამართლოს გამამტყუნებელი განაჩენით არ დამტკიცდება მისი დამნაშავეობა.
შესაბამისად, ჯეროვანი პროცედურის გარეშე დაუშვებელია პირის აღიარება დამნაშავედ.
ადამიანის უფლებათა და ძირითად თავისუფლებათა დაცვის ევროპული კონვენციის მე-6 მუხლის მე-2 პუნქტის თანახმად:
ყოველი პირი, ვისაც ბრალად ედება სისხლის სამართლის დანაშაული ჩადენა, ითვლება უდანაშაულოდ, ვიდრე მისი ბრალეულობა არ დამტკიცდება კანონის შესაბამისად.

What does the presumption of innocence (non-culpability) mean?
Article 31, paragraph 5 of the Constitution of Georgia reinforces the principle of the presumption of innocence. Specifically, according to this provision:
A person is considered innocent until their guilt is established in accordance with the procedure prescribed by law, by a final and binding conviction of a court.
The presumption of innocence applies throughout the entire process of criminal proceedings. The presumption of innocence also obliges the court to refrain from making preliminary conclusions, as the burden of proof lies with the prosecution and any doubt is resolved in favor of the accused.
According to Article 31, paragraph 5 of the Constitution of Georgia:
The court indicates that the presumption of innocence (non-culpability) is a guiding principle of criminal law, which, among other things, means that everyone is to be treated as innocent until their guilt is established by a conviction of a court following due process.
Accordingly, it is inadmissible to recognize a person as guilty without due process.
According to Article 6, paragraph 2 of the European Convention on Human Rights and Fundamental Freedoms:
Everyone charged with a criminal offence shall be presumed innocent until proved guilty according to law.